Bratislava má byť pre ľudí

 

profilovkaNa prvý pohľad znie titulok nezmyselne. A pre koho iného? Problémom je, že z mnohých aktivít nielen súčasného, ale aj mnohých predchádzajúcich vedení mesta je nad slnko jasnejšie, že Bratislava je pre všetkých iných, len nie pre Bratislavčanov. Vždy akosi dostane prednosť niekto iný. Nadnárodná spoločnosť, domáci finančníci, právni špekulanti.

Že nie? Stačí sa pozrieť na posledné kroky vedenia mesta a človek je v obraze. Že mesto riskuje desiatky miliónov eur, ktoré ho môžu nadobro zruinovať, ak nedokončí načas Starý most? No a čo, primátor Ivo Nesrovnal s bohorovným pokojom odpustí firme, ktorá na stavbe nestíha, pokutu za 3,7 milióna eur. O právnej čistote tohto kroku ani nehovoriac.

O historickú budovu PKO sa dlhé roky viedol spor, ktorý nemal len finančný, ale pre mnohých pravých Bratislavčanov aj morálny charakter. Budova bola predsa historickou pamiatkou, ku ktorej sa viažu srdcia niekoľkých bratislavských generácií. A hľaďme – jeden primátor (Ďurkovský) predá pozemok developerovi , reprezentovanému schránkovými firmami, druhý (Ftáčnik) s tým štyri roky nevie pohnúť a tretí (Nesrovnal), ktorý sľuboval pred voľbami dunajskú promenádu, bez mihnutia oka lúpež dokončí predaj budov. Za jedno euro.

A primátor? Nič. A potom chladnokrvne a s úsmevom navrhne zvýšiť dane z nehnuteľnosti pre občanov o sto percent. Vraj to len jedna káva denne. Vo vidieckej krčme by vulgárne povedali – ani bohovi! A my, Bratislavčania, budeme mlčať?

Bratislava pre ľudí je občianske združenie, ktoré chce byť nezávislou platformou pre rozumný hlas zdola, pre občianskych aktivistov, ktorí okrem rozvoja svojho priameho okolia túžia aj po transparentnom, efektívnom a modernom hlavnom meste. Je nás veľa v jednotlivých mestských častiach. Teraz sa konečne spájame. O tom budú naše noviny, hapenningy i odborné konferencie.

Aby Bratislava bola konečne pre ľudí.

Rastislav Tešovič

Tento článok bol prečítaný 25 krát

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *