Daň z nehnuteľnosti sa v Bratislave nezvýši, petícia zabrala

Plán primátora Bratislavy Iva Nesrovnala na stopercentné zvýšenie dane z nehnuteľnosti narazil. Občania v petičnej akcii odmietli aj neskôr skorigovaný návrh zvýšenia o sedemdesiat percent.

Daň z nehnuteľnosti v Bratislave definitívne ostáva v nezmenenej výške aj v roku 2016. Zvýšiť ju navrhoval najskôr o sto a neskôr o sedemdesiat percent primátor Ivo Nesrovnal. Dôvodom boli podľa neho chýbajúce prostriedky v mestskom rozpočte, ale aj skutočnosť, že Bratislava má jednu z najnižších daní z nehnuteľnosti spomedzi okolitých metropol.

Ako sa Nesrovnal vyjadril pre médiá, “rozdiel je nepatrný, de facto je to cena jednej kávy“, za čo si vyslúžil pozornosť aj kritiku verejnosti.

Podľa predsedu združenia Bratislava pre ľudí Rastislava Tešoviča nemá hlavné mesto morálne právo pýtať si dodatočné zdroje od ľudí, pokým sme svedkami takého plytvania, aké sa stále deje v Bratislave. “Primátor zrozumiteľne nepovedal, v čom konkrétne sa za zvýšené dane skvalitnia služby poskytované verejnosti a my sa už odmietame finančne podieľať na plátaní dier po šafárení na magistráte a v mestských podnikoch“, uvádza ďalšie dôvody Tešovič.

Aktivisti v petičnej kampani poukazovali na 3,7 milióna eur, ktoré Nesrovnal odpustil stavebnému gigantu Eurovia. Tie malo konzorcium stavebných firiem zaplatiť hlavnému mestu za omeškanie s rekonštrukciou Starého mostu. Kauza ešte nestihla vyšumieť a na svetlo sa prediera ďalšia – primátor Nesrovnal sa podľa medializovaných informácií chystá odpustiť 4,3 milióna eur z kúpnej ceny za pozemky pod PKO schránkovej spoločnosti Henbury Development. K predaju pozemkov došlo síce už na základe zmluvy z roku 2006, avšak časť kúpnej ceny má byť splatná až v roku 2016 a v prípade schválenia návrhu sa jej hlavné mesto dobrovoľne vzdá v prospech developera.

Občianski aktivisti zo združenia Bratislava pre ľudí sa domnievajú, že pýtať si za takýchto okolností peniaze od občanov je nehoráznosť. V protestoch preto budú pokračovať.

Tlak verejnosti a petícia, ktorú len za prvé štyri dni podpísalo na internete viac ako tisíc ľudí, zabrala. Primátor návrh na zvýšenie dane stiahol z novembrového rokovania mestského zastupiteľstva. V programe toho decembrového sa zatiaľ nenachádza. “Šanca, že by to niektorý poslanec navrhol dodatočne doplniť do programu zvolaného rokovania 10. decembra, tu teoreticky je, ale veríme, že sa tak už nestane“, myslí si Tešovič. Keďže predpisy o miestnych daniach sa smú meniť len k 1. januáru kalendárneho roka, ostanú pravdepodobne všetky sadzby aj vďaka tlaku verejnosti v pôvodnej výške.

Petícia za nezvyšovanie dane z nehnuteľnosti v Bratislave ešte ukončená nebola, petičiari chcú vyzbierať ďalšie podpisy. Budúci týždeň požiadajú o stretnutie priamo primátora Nesrovnala, kde mu chcú petíciu odovzdať ako memento aj spolu s odkazmi Bratislavčanov, ktoré primátorovi adresovali v diskusii na stránke petície.

Ak ste tak ešte neurobili, petíciu môžete podporiť na stránke: www.peticie.com/daneba

 

(bpl)

 

 

Tento článok bol prečítaný 472 krát

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *