Nesrovnal odsunul rozvoj Bratislavy do tretej ligy

Minulý týždeň vo štvrtok (26.11.) som sa zúčastnil na pohľad zaujímavej medzinárodnej odbornej konferencie s názvom Mesto Bratislava, Status quo, alebo udržateľný rozvoj? Organizoval ju Inštitút urbánneho rozvoja v spolupráci s Veľvyslanectvom Francúzskej republiky na Slovensku. Spoluorganizátorom akcie bolo aj Hlavné mesto Bratislava a ako sľubovala pozvánka, vystúpiť na nej mal so svojou víziou aj samotný primátor Ivo Nesrovnal.

Chápem, že Bratislava nemôže vyzerať ako Viedeň či Kodaň z večera do rána, ale po 25 rokoch živelného známostného urbanizmu a po rozpačitom prvom roku nového vedenia Bratislavy som očakával to isté, čo asi dve stovky prítomných hostí. Že to so zmenou prístupu k rozvoju Bratislavy myslia vážne a konečne naštartujú odbornú diskusiu o tom, kam chceme, aby sa slovenské hlavné mesto rozširovalo, ktorá štvrť má plniť akú funkciu, ako má mesto vyzerať o päť rokov, o desať, o dvadsať. Kde sa bude spať, pracovať, oddychovať, kam pôjde za umením, za športom. A najmä, či a ako sa tam dostaneme počas narastajúcej dopravnej špičky, v ktorej pravidelne uviaznu aj vozidlá MHD.

Žiaľ, nestalo sa tak. Konferencia napriek úprimnému úsiliu organizátorov a odbornému záujmu zahraničných hostí z Českej republiky a Francúzska nudila. Mesto Bratislava premrhalo šancu a nevyužila pomocnú ruku.

Po oneskorenom otvorení a úvodných príhovoroch došlo hneď na začiatku k zmene programu. Vystúpiť mala bratislavská hlavná architektka pani Ingrid Konrad, ktorá zmeškala svoj vlastný príspevok. Neviem, možno to mala z vedľajšej budovy ďaleko. Zahraničných hostí na seba nechala čakať.

Neunúval sa ani primátor Bratislavy Ivo Nesrovnal, hoci bol pôvodne ohlásený. Poslal za seba náhradu, svoju námestníčku pani Ivetu Plšekovú, povolaním lekárku. Pre úplnosť len dodávam, že vo veciach odborných špecializovaných činností strategického, koncepčného a metodického charakteru má Nesrovnala podľa webstránky magistrátu zastupovať 1. námestník primátora Milan Černý.

Po podivnom začiatku konferencie už neprekvapil ani jej obsah. Bol taký slovenský. Zástupcovia Bratislavy, Iveta Plšeková a Ingrid Konrad sa tvárili, akoby ani nezastávali posty námestníčky primátora mesta a hlavnej architektky. Prázdne reči o tom, ako je škoda, že inde to ide a u nás nie a že dúfajú v zázrak, akoby ani nepatrili do úst vrcholných predstaviteľov mesta. Pani Plšeková je vo svojej funkcii rok a pani Konrad viac ako štyri roky. Čo doteraz pre urbanizmus urobili, neprezentovali.

Zahraniční hostia nám ukázali, ako sa už roky územne plánuje, ako pracujú s výškami, ochranou panorámy, funkcionalitou územia. Ako je územné plánovanie neustály proces, živý organizmus, ako reaguje na potreby a záujmy obyvateľov mesta. V zahraničí už roky pokračujú v nastavenom cieli bez ohľadu na výmeny politikov vo vedení samospráv.

Od našich predstaviteľov sme sa naproti tomu dozvedeli, ako všetko dlho trvá, ako sa to nedá a, parafrázujúc slová riaditeľa sekcie územného plánovania hlavného mesta Silvestra Černíka, musíme mesto viac zahusťovať, lebo to tu vlastne ešte nie je tak zastavané.

Pár dní mi trvalo, kým som konferenciu rozdýchal. Ďakujem organizátorom aj zahraničným hosťom za úprimnú snahu. Stratil som však akékoľvek ilúzie o tom, že Bratislava raz bude vyzerať ako Viedeň. A stratil ich už asi aj primátor Ivo Nesrovnal, keď urbánny rozvoj Bratislavy odsunul do tretej ligy. Netreba ale zabúdať, že aj tam sa hrá na body.

 

Rastislav Tešovič

autor je predsedom
občianskeho združenia Bratislava pre ľudí

 

 

Tento článok bol prečítaný 3,256 krát

Komentáre k článku:
Nesrovnal odsunul rozvoj Bratislavy do tretej ligy

  1. Rudolf Rosina píše:

    Na podujatí som sa zúčastnil. Popis udalosti je výstižný. Len mi na popise aj udalosti chýba jedno kľúčové slovo: K O R U P C I A . Nie nemôžem verejne vyhlasovať, že minulí, či terajší predstavitelia mesta sú korupčníci. Na to nemám dôkazy. Existuje prezumpcia neviny a bez dôkazov by bolo takéto tvrdenie trestné. Poviem ale to, čo povedať môžem: Osobne sa domnievam, že ak by na mieste bývalých aj terajších, volených aj nevolených funkcionárov mesta boli “korupčníci”, ich správanie, by sa iba veľmi málo odlišovalo od správania sa tých, ktorí tam skutočne bolia sú! Takže žiadne vzdušné zámky, ale rivermordory a zuckermordory sú na programe vážení. rr

  2. Zuzana Neubauerová,Detvianska ul.č.2, 831 06 Bratislava píše:

    Žiaľ,je to pravda,žijem v Bratislave 58 rokov, je to katastrofa,špina,špina a zase len špina.Kamenné kontajnery, ktoré by mali slúžiť ako kvetináče-slúžia ako smetné koše.Mala som tu priateľov z USA,boli sme si pozrieť Košice,nebudem komentovať aký je to neporovnateľný rozdiel,za Košice som sa pred mojimi americkými priateľmi h a n b i ť nemusela.A ja naivná, každému novému primátorovi verím,že s tou mojou Bratislavou, alebo aspoň s centrom niečo urobí,ale márne!!! Zuzana NEUBAUEROVA

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *