Nesrovnalov telefón ostáva hluchý

S našimi konkrétnymi návrhmi na zlepšenie financovania hlavného mesta sme ostali nevypočutí. Magistrát sa tvári, že o ničom nevie, primátor Nesrovnal neodpovedá.

S kolegami zo združenia Bratislava pre ľudí sa dlhodobo venujeme komunálnym témam. Preto nás už mesiace hnevá, že Bratislava ani po výmene hlavného kormidelníka nezmenila kurz a aj rok a pol po voľbách sme svedkami toho, ako firma z portfólia Ivana Kmotríka distribuuje cestovné lístky, ako platíme z peňazí nás všetkých milióny za odhŕňanie snehu bez ohľadu na to, či sneží alebo nesneží. Mrzí nás, keď úradníci, ktorí majú slúžiť obyvateľom mesta a poslanci, ktorí majú zastupovať ich záujmy, sa vzájomne vydierajú pri presadzovaní jednotlivých rozvojových projektov, čim Bratislava prichádza o milióny eur zo svojho rozpočtu a nie je serióznym partnerom pre občanov, podnikateľov a ani pre štát.

Našli sme veľmi konkrétne oblasti, s ktorými sme sa chceli podeliť priamo s primátorom Ivom Nesrovnalom na osobnom stretnutí. Poslali sme mu list s prosbou o stretnutie. Neunúval sa zatiaľ odpovedať a mlčí. Komu vyhovuje tento stav? Je to úmysel?

Z mnohých príkladov mrhania prostriedkami mesta uvediem aspoň niekoľko:

  1. „Odpustenie“ 3,7 milióna € konzorciu EUROVEA za meškanie s rekonštrukciou Starého mosta. Dodatok nie je zverejnený na webovom sídle hlavného mesta v sekcii bratislava.sk/transparentne-mesto/zmluvy-dohody. Združenie sa domnieva, že dodatok je preto neplatný a navrhuje vymáhať zmluvnú pokutu od konzorcia firiem.

Na webe mesta nájdete v sekcii transparentné mesto zverejnený len prvotnú zmluvu a Dodatok č. 2. Dodatok č. 1 chýba:

http://www.bratislava.sk/register/vismo/zobraz_dok.asp?id_org=700026&id_ktg=1125&archiv=0&p1=11050333

  1. Vyplácanie odmeny za zimnú údržbu spoločnosti A.R.K. technické služby, s.r.o., napríklad 721.368,77 € v mesiaci december, kedy vôbec nesnežilo. Bratislava štedro platí za zimnú pohotovosť aj v čase, kedy teplomer útočí na 10 – 15 stupňov Celsia. Zmluva je pre mesto krajne nevýhodná a vie to určite aj primátor, pretože ešte v januári 2014 túto istú zmluvu na svojom blogu kritizoval.

http://www.ivonesrovnal.sk/bratislava-zaplati-za-zimnu-udrzbu-892-113-eur/

2. Neriešenie pozemku pod Športovou halou na Pasienkoch a pod gymnastickou halou. Tu súkromná spoločnosť Tesako, zastúpená J&T Real Estate pýta nájom 316 000 € ročne za halu a 114 000 € ročne za gymnastickú halu. Inak žiada pozemky vypratať. Ak hlavné mesto tvrdí, že v kauze PKO muselo mesto ustúpiť skupine J&T, aby sa mesto nedostalo do finančných problémov, prečo potom nerokoval aj o pozemkoch na Pasienkoch a nevyriešil kostlivca v skrini raz a navždy? Komu prospeje nová kauza podľa toho istého scenára ako kauza PKO? Nekonaním mesto navyšuje škodu o tisíce eur denne a na konci dňa môžu bratislavskí športovci prísť o svoj športový stánok.

Info z médií:
http://bratislava.sme.sk/c/6978304/najomne-od-interu-pytaju-po-rokoch.html

3. Dlhodobé neriešenie rozvojových príležitostí na miestach, kde to Bratislava potrebuje. Napríklad Projekt Centrop park medzi Devínskou Novou Vsou a Záhorskou Bystricou by len na dani z priemyselných stavieb a pozemkov priniesol 1 155 000 € ročne. Na park čaká spoločnosť Volkswagen Slovakia a jej dodávatelia, ale aj obyvatelia Devínskej Novej Vsi, ktorí zatiaľ musia trpieť záťaže z logistiky v lokalite Zamajerské a Kolónia. Vznik parku Centrop písomne podporili aj starostovia Devínskej Novej Vsi a Záhorskej Bystrice a vedenie VW. Mestskí poslanci už pár rokov nekonajú a namiesto potrebných riešení sa vzájomne vydierajú, blokujú a obchodujú so zmenami a doplnkami územného plánu.

4. Distribúcia cestovných lístkov na MHD cez sprostredkovateľa – spoločnosť GGT a.s. z portfólia Grafobal group veľkopodnikateľa Ivana Kmotríka. Hlavné mesto platí sprostredkovateľovi za distribúciu 6% z nominálnej hodnoty každého predaného cestovného lístku. Zmluvu kritizovala kedysi aj Tatiana Kratochvílová, neskôr z magistrátu v tichosti odišla. Zmluva so spoločnosťou GGT a.s. bola v tichosti predĺžená na jar 2015, už za primátorovania Nesrovnala.

Kritika Kratochvílovej:
http://tatianakratochvilova.blog.sme.sk/c/366677/obstaravanie-v-dopravnom-podniku-vplyvni-podnikatelia-politicke-konexie-a-plytvanie.html

Nová zmluva s GGT a.s.:
http://www.dpb.sk/templates/_docs_zverejnovanie/zmluva/0045-d318.pdf

Všetky informácie sú výsledkom niekoľkomesačného porovnávania zmlúv a faktúr hlavného mesta a jeho organizácií z otvorených zdrojov a tiež cez infozákon. Pýtame sa, ak sa dajú takéto informácie dopátrať voľne, čo potom ostáva pod povrchom? Nájde sa ten Ivo Nesrovnal spred volieb v roku 2014, ktorý mal ambíciu toto všetko zmeniť?


Rastislav Tešovič

Tento článok bol prečítaný 65 krát

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *