Proti zvyšovaniu daní z nehnuteľností v Bratislave sa rozbieha petícia

Petíciu proti zvyšovaniu miestnych daní z nehnuteľnosti v Bratislave dnes spustilo občianske združenie Bratislava pre ľudí. Žiadajú primátora Iva Nesrovnala a mestské zastupiteľstvo, aby neschválili návrh všeobecného záväzného nariadenia, ktorým sa má od 1. januára budúceho roka zvýšiť daň z nehnuteľnosti.

a_bratislava-2„Zvyšovanie daní z nehnuteľnosti nie je žiadnym riešením v prospech ľudí v Bratislave. Mesto má obrovské finančné rezervy vo vlastnom hospodárení a v hospodárení mestských podnikov a organizácií,“ povedal predseda občianskeho združenia Bratislava pre ľudí a miestny poslanec v Devínskej Novej Vsi Rastislav Tešovič.

Výroky primátora Iva Nesrovnala, ktorými obhajuje zvyšovanie daní v cene jednej kávy denne, považuje združenie za arogantné a bezohľadné voči občanom, ktorí celé roky poctivo platia všetky dane a márne čakajú na rozvojové impulzy od samosprávy hlavného mesta. „Vyrušuje nás aj skutočnosť, že mesto sa sústredilo len na hľadanie prostriedkov v peňaženkách svojich obyvateľov namiesto ráznejšieho prístupu k podnikateľom. Ak primátor pokojne odpustí pokutu vo výške 3,7 milióna eur podnikateľskému subjektu, ktorý si nesplnil svoje zmluvné povinnosti pri stavbe električky do Petržalky, nemá morálne právo ísť tieto peniaze vyberať od ľudí,“ poznamenal Tešovič.

Primátor Ivo Nesrovnal navrhol nedávno zvýšenie daní z nehnuteľnosti v Bratislave o 100 percent, svoj návrh neskôr upravil na 70 percent. Pôvodný plán už odmietli mnohé mestské časti, vrátane Starého mesta, Nového Mesta, Ružinova, Petržalky, Karlovej Vsi, Lamača, Rusoviec, Jaroviec, Čunova, Záhorskej Bystrice, Devína i Devínskej Novej Vsi. Upravený návrh dostane na stôl mestské zastupiteľstvo už 19. novembra.

Občianske združenie Bratislava pre ľudí je nezávislou platformou pre občianskych aktivistoch, činných v jednotlivých mestských častiach Bratislavy, ktorí okrem rozvoja svojho bezprostredného okolia majú záujem aj o transparentný, efektívny a potreby ľudí zohľadňujúci vývoj hlavného mesta.

Petíciu proti zvyšovaniu dane z nehnuteľnosti môžu obyvatelia a priaznivci Bratislavy podporiť v elektronickej forme na webe:

www.peticie.com/daneba
(bpl)

Tento článok bol prečítaný 818 krát

Komentáre k článku:
Proti zvyšovaniu daní z nehnuteľností v Bratislave sa rozbieha petícia

  1. Anna Chmelanová píše:

    Nesúhlasím v žiadnom prípade nech oni skúsia vydržať zo 400€ mesačne, to sa im hovorí o zvýšení daní nech si posvietia na tých bohatších a nie na obyčajných ľudí.

  2. jozef píše:

    je to nehorázne, prečo p. Nesrovanl potrebuje naháňať peniaze do mestskej kasy, keď zo všetkých mestských podnikov už peniaze stiahol a odpúšťa penále z oneskorených dodávok firmám? už aj tak má Bratislava jedny z najvyšších daní a oproti okolitým obciam a mestám má Bratislava aj najvyššie platby za odvoz a likvidáciu odpadov.
    Potrebuje naháňať peniaze Grafobalu, ktorému slúži?
    niekedy by človek povedal, že zvýšenie dane trochu OK, ale neprejaví sa to na žiadnom zlepšení fungovania mesta, ani na doprave ani na infraštruktúre, iba sa to rozkradne!! veď teraz skomplikovali strašne integrovanú dopravu a je aj drahšia. neviem, kam chce ísť!! Platené parkovanie v Petržalke za ohromné peniaze, kde žijú ľudia, ktorí pozerajú na každé euro. fakt, už tu nie je miera v ničom!!!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *